Beskidy

Beskid Mały
Beskid Mały przywita każdego średniowiecznym grodem, który mieści się na terenie 2500 m, a więc z pewnością łatwo go znajdziesz. Fani historii świetnie się tu poczują, ponieważ wchodząc na teren ogrodzony drewnianymi balami od razu poczujemy się jak w XV wieku. Kamienista droga prowadzi nas na dziedziniec warowni, a kręte schody wiją się na sam szczyt wieży skąd zobaczymy piękne widoki otaczającej natury. W zbrojowni zobaczymy prawdziwych rycerzy, którzy zajmują się mieczami i włóczniami. Dzięki sali tortur zobaczymy jak naprawdę wymierzano średniowieczne kary. Średniowieczna osada, znajdująca się obok warowni oddaje klimat wieków średnich. W chatach spotkamy rzemieślników ciężko pracujących nad swoimi wyrobami.

Beskid Śląski
W Beskidzie Śląskim warto zapoznać się z twórczością lokalnych twórców. W Górkach Małych działa Pracownia Galeria pod Maską, czyli idealne miejsce dla osób o artystycznej duszy. Jej właściciele organizują warsztaty podczas których dowiemy się wielu interesujących ciekawostek o glinianym, ceramicznym czy nawet szklanym wyrobnictwie. Warsztaty dają możliwość uczestnictwa w procesie twórczym. Być może zaszczepimy w sobie bakcyla do rękodzieła, a po powrocie z urlopu zaczniemy sami tworzyć prawdziwe arcydzieła?
Jaskinia Malinowska położona jest pod szczytem góry Malinów. Jak głoszą stare ludowe podania jaskinia była kiedyś dobrym miejscem kryjówki, w XVI wieku służyła ewangelikom jako miejsce ukrycia się przed licznymi prześladowaniami. Dzisiaj jej zwiedzanie zdecydowanie należy do trudnych zadań i nie nadaje się dla dzieci, ale na pewno warte jest wysiłku. W niektóre miejsca musimy udać się wraz ze specjalnym alpinistycznym sprzętem.  Jeśli wystarczą nam tylko główne części jaskini to możemy je zobaczyć bez większych trudności.

Beskid Żywiecki
Nieopodal Żywca znajdziemy uroczą oraz niewielką miejscowość o nazwie Węgierska Górka. W 2009 roku do grona miejscowych atrakcji dołączyła również Aleja Zbójników. Stało się to za sprawą sześciu artystów, którzy wyrzeźbili sześciu zbójników mierzących do 5 metrów wysokości, zdecydowanie rzeźba ta robi wrażenie. Celem całej inicjatywy było stworzenie niejakiego przeglądu dziejów zbójnictwa, które stanowi istotny element góralskiej kultury. Aleja Zbójników mieści się wzdłuż drogi prowadzącej do miejscowego Urzędu Gminy, więc z jej znalezieniem nie powinno być problemu. Na szczęście została zaprojektowana tak, by w przyszłości do istniejących już rzeźb mogły dołączyć też inne, dzięki czemu będzie mogła się powiększać o kolejne dzieła sztuki.

Beskidy to góry, które dostarczą nam wielu wrażeń zarówno na płaszczyźnie kulturalnej jak i historycznej, każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Zdecydowanie największą ich zaletą jest to, że dają nam zarówno upragniony odpoczynek i wymarzone wytchnienie. Beskidy przepełnione są również licznymi atrakcjami.