Beskidy

Beskid Mały
Beskid Mały uraczy nas średniowiecznym grodem, który mieści się na terenie 2500 m. Znajduje się on w Inwałdzie na kamienistym wzniesieniu. Wchodząc na teren ogrodzony drewnianymi balami od razu poczujemy się jak w XV wieku. Kamienista droga prowadzi nas na dziedziniec warowni, a kręte schody wiją się na sam szczyt wieży. W zbrojowni zobaczymy prawdziwych rycerzy, którzy zajmują się mieczami i włóczniami. Dzięki sali tortur zobaczymy jak naprawdę wymierzano średniowieczne kary. Średniowieczna osada, znajdująca się obok warowni oddaje klimat wieków średnich. W chatach spotkamy rzemieślników ciężko pracujących nad swoimi wyrobami.

Beskid Śląski
W Beskidzie Śląskim zapoznajmy się z twórczością lokalnych twórców. W Górkach Małych w gminie Brenna działa Pracownia Galeria pod Maską. Jej właściciele organizują warsztaty podczas których dowiemy się wielu interesujących o glinianym, ceramicznym czy szklanym wyrobnictwie. Warsztaty dają możliwość uczestnictwa w procesie twórczym. Być może zaszczepimy w sobie bakcyla do rękodzieła i po powrocie z urlopu zaczniemy sami coś tworzyć?
Jaskinia Malinowska położona jest pod szczytem góry Malinów. Jak głoszą stare ludowe podania jaskinia była dobrym miejscem kryjówki, w XVI wieku służyła ewangelikom jako miejsce ukrycia się przed prześladowaniami. Dzisiaj jej zwiedzanie należy do trudnych zadań, ale na pewno warte jest wysiłku. W niektóre miejsca musimy udać się wraz ze specjalnym alpinistycznym sprzętem.  Jeśli wystarczą nam tylko główne części jaskini to możemy je zobaczyć bez większych trudności.

Beskid Żywiecki
Nieopodal Żywca znajdziemy uroczą, niewielką miejscowość o nazwie Węgierska Górka. W 2009 roku do grona miejscowych atrakcji dołączyła Aleja Zbójników. Stało się to za sprawą sześciu artystów, którzy wyrzeźbili sześciu zbójników mierzących do 5 metrów wysokości. Celem całej inicjatywy było stworzenie niejakiego przeglądu dziejów zbójnictwa, które stanowi istotny element góralskiej kultury. Aleja Zbójników mieści się wzdłuż drogi prowadzącej do miejscowego Urzędu Gminy. Na szczęście została zaprojektowana tak, by w przyszłości do istniejących już rzeźb mogły dołączyć też inne.

Beskidy to góry, które dostarczą nam wielu wrażeń zarówno na płaszczyźnie kulturalnej jak i historycznej. Największą ich zaletą jest to, że dają nam odpoczynek i wymarzone wytchnienie. Beskidy przepełnione są również atrakcjami – zobacz ciekawe miejsca w Beskidach na wartozwiedzic.pl/miejsca/beskidy/

Dla wszystkich, którzy już Beskidy mają w małym palcu zapraszamy do sprawdzenia – nocleg.radom.pl, kto wie, może tamte rejony będą dla Was następnym wyzwaniem